הטרדה מינית

הטרדה מינית
הטרדה מינית

הטרדה מינית

על פי חוק העונשין,הטרדה מינית הינה סוג של עבירת מין הנחשבת פלילית. עבירה זו מוגדרת כהתנהגות חוזרת בעלת גוון ואופי מיני המבוצעת ללא הסכמתו ובניגוד לרצונו של האדם שכלפיו היא מוצגת. חוסר ההסכמה אינו חייב להיאמר במילים אלא מספיק שאופן התנהגות הצד השני מעיד על הטרדה. עבירה זו עשויה להתבטא במספר אופנים והתנהגויות מפורשות או מילוליות, ולהופיע במקומות שונים כמו במהלך שירות צבאי, ברחוב, בעבודה, דרך הטלפון ובין חברים.

הגדרות נוספות של הטרדה מינית

מלבד האמור לעיל, הטרדה מינית נחשבת לכזאת גם כשהיא מבוצעת כמעשים מגונים, או במסגרת סחיטה ואיומים הדורשים מאדם לבצע מעשה בעל אופי מיני.

התנהגויות הנחשבות בחוק כהטרדה מינית גם לאחר הערה אחת

חשוב לדעת שקיימים מקרים בהם די בהערה ובהתנהגות חד פעמית בכדי שהמעשה ייחשב לעבירת הטרדה מינית. מדובר למשל במקרים של התנהגות משפילה ומבזה הנוגעת במיניותו ובנטייתו המינית של האדם, וגם הטרדה חד פעמית במקום עבודה או השירות על ידי מעביד. לבסוף, גם הערה יחידה בעלת אופי מיני המופנית כלפי קטין נחשבת בעיני החוק כהטרדה מינית.

ענישה בגין הטרדה מינית ומשמעותה

בהיותה עבירה פלילית, גזר הדין בגין הטרדה מינית עלול להגיע לעונש מרבי של 2 עד 4 שנות מאסר בפועל. כמו כן, עבירה זו נחשבת לעוולה אזרחית שניתן להגיש בגינה תביעת פיצויים ללא צורך בהוכחת נזק, בסכומים היכולים להגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים. כפועל יוצא מכך, לנאשם בעבירות אלו עלול להיגרם נזק אישי, מקצועי וכלכלי שישפיע באופן מהותי על חייו בעתיד הקרוב והרחוק. יתר על כן, לעיתים קרובות מקורו של המצב המצער באי הבנה, בפרשנות שונה של סיטואציה או בנקמנות אישית. המשמעות היא שגם אנשים שלמיטב ידיעתם פעלו בתום לב וללא כוונה אמיתית לפגוע, מוצאים את עצמם עומדים בפני הליכי חקירה ומשפט משפילים וכואבים.

תביעה במקרים של הטרדה מינית

הליך התביעה בגין הטרדה מינית נפתח בהגשת תלונה מצד הקורבן במשטרה, והזמנת החשוד לחקירה משטרתית. בהתאם למסקנות החקירה יוחלט באם לפתוח כנגדו תיק פלילי, ואילו הפרקליטות תחליט אם לפתוח בהליכים משפטיים. יש לציין כי מדובר בתביעות מורכבות, בעיקר בשל גישתו המחמירה של בית המשפט לסוג זה של עבירות. בנוסף, ההליך המשפטי כרוך בין היתר בבירור מקיף, מדויק וקפדני של נסיבות המקרה,הן מבחינת המוטרד והן מצד הנאשם. כפועל יוצא מכך, קיימת חשיבות מרובה לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מאת עורך דין פלילי כבר בשלבים הראשונים, בעת היוודע דבר הגשתה של תלונה למשטרה.

סיוע משפטי במקרים של האשמה בהטרדה מינית

כאמור, ייצוג משפטי מטעם עורך דין פלילי במקרים של הטרדה מינית מתחיל כבר בשלבים  המוקדמים של ההליך. הסיוע יכלול ליווי וייעוץ ללקוח לקראת החקירה המשטרתית, וכן במקרים של הליכי מעצר, השעיה ושחרור בערבות. כמו כן, עורך הדין יפעל להוצאת צו איסור פרסום של שמו ופרטיו המזהים של החשוד, וייצג את לקוחו בהליכי השימוע ובבית המשפט. מעבר לכך, מדובר גם בסיוע המכוון לקידום סגירתם של תיקים פליליים שנותרו פתוחים, על מנת לעזור בשיקום חייו של הנתבע והחזרתם למסלול נורמטיבי.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts