מה ההבדל בין הטרדה מינית לתקיפה מינית מבחינת החוק?

בישראל, מבוצעות מדי שנה אינספור עבירות מין. בין העבירות האלה, כולן פסולות כמובן, אפשר למצוא כאלה שנחשבות לחמורות יותר מבחינת הענישה, ולעומתן כאלה אשר העונשים הכרוכים בהן צנועים יותר. הבעיה היא שהגבולות בין ההגדרות השונות של עבירות המין לא ברורים כלל וכלל, ולעיתים אף מטושטשים לחלוטין. המאמר הנוכחי מתייחס לבלבול הקיים בין הטרדה מינית לבין תקיפה מינית.

הטרדה מינית, תקיפה מינית ומה שביניהן

הבדל בין התקפה מינית להטרדה מיניתהן תקיפה מינית והן הטרדה מינית מהוות, כאמור, מקרים של אלימות מינית. תקיפה מינית, על פי התפיסה המקובלת, היא תקיפה המבוצעת כלפי אדם אחר – לרוב אישה, אם כי לא בהכרח – וזאת מבלי שהם מסכימים לכך או באופן המנוגד לחוק. תחת ההגדרה הזו ניתן למצוא מגע גופני מיני במותקף, באמצעות גופו או חפצים, כשהעבירות שעלולות להיכנס לתמונה הן אונס, מעשה מגונה או מעשה סדום.

הטרדה מינית כוללת אף היא מימד מסוים של פגיעה מינית בקורבן, אם כי ברוב המקרים נהוג לייחס זאת להטרדה מילולית, ולא פיזית. כאמור, ההגדרות האלה אינן דיכוטומיות כלל וכלל, כאשר בלא מעט מקרים ההגדרה הספציפית של המקרה מורכבת: ייתכן מאד כי השופטים בבתי המשפט ישקיעו מחשבה רבה בעצם ההחלטה לאיזו קבוצה של עבירות ניתן לייחס את המעשה האמור.

אז מה עושים?

בלי קשר להבדלים הקיימים בין הטרדה מינית לתקיפה מינית, צריך להיות ברור דבר אחד: בשני המקרים, המדובר הוא על עבירה על החוק, שכרוכה בעונשים שעלולים להיות כבדים. ההמלצה היחידה למעשה שניתן להעניק שנחשד בביצוע עבירת מין, ובטח נאשם בביצוען, היא להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בהקדם האפשרי.

עורך דין פלילי מעניק סיוע מקיף בתחום, הכולל ייעוץ משפטי ראשוני, ייצוג הלקוח בהליכים השונים (מעצר, למשל) ואף בזירה המשפטית. עורך הדין יתבונן היטב על הנסיבות הספציפיות של המקרה וייראה היכן הן עומדות מבחינת החוקים הישראליים, או אפילו תקדימי העבר שמשחקים תפקיד משמעותי בתחום. עורך דין פלילי עשוי לשנות את התמונה מן הקצה אל הקצה ולהביא להפחתת העונש שהוא מקבל, או אפילו לביטולו של האישום נגדו.

 

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *