מהם התנאים להגדרת עבירת אונס?

אחד המקרים המורכבים ביותר בזירה המשפטית, וכל עורך דין פלילי יוכל להסכים עם כך, הוא אונס. למרות שיש התייחסות ברורה לכך בחוק הישראלי – סעיף 345 לחוק העונשין, ליתר דיוק – בפועל המדובר הוא בחוק סבוך, מסועף שכולל בתוכו לא מעט תיקונים ושינויים. זאת ועוד, בתחום הזה הנסיבות הספציפיות של המקרה, שאינן פשוטות להגדרה ברוב המקרים, משחקות תפקיד מרכזי. הנה כל מה שצריך לדעת על אחת העבירות אשר למרבה הצער נפוצות בחברה הישראלית הנוכחית.

התנאים המרכזיים: בעילה והיעדר הסכמה

ההגדרה של עבירת מין

עבירת אונס, על מנת שתיחשב ככזו, צריכה לקיים שני תנאים עיקריים. הראשון הוא בעילה, מונח המתייחס להחדרת איבר (לא רק איבר מין) לתוך איבר המין של הנתקפת. יש לשים לב שההתייחסות כאן היא למקרה שבו גבר תוקף אישה, ולא כזה בו הנתקף הוא גורם אחר. החוק כמובן מתייחס גם לתרחישים אחרים, אלא שבסעיפים ספציפיים יותר: מעשה סדום, בעיקר.

המרכיב השני הנדרש להוכיח הוא היעדר הסכמה של האישה. אם בעבר היה צורך להוכיח כי האישה התנגדה בצורה פיזית, כיום נקודת המוצא של בתי המשפט היא שגם התנהגות מילולית, היעדר שיתוף פעולה או אפילו התנהגות פאסיבית של האישה עלולים להעיד על חוסר הסכמה, ומכאן שגם על אונס.

במקרים אחרים, אפילו הסכמה של האישה עלולה להביא להאשמה באונס, כאשר בין המצבים האלה:

  • בעילה שנעשתה במרמה לגבי זהות המבצע או מהות המעשה.
  • בעילת קטינה, עד גיל 14.
  • בעילה כאשר האישה נמצאת בחוסר הכרה, או במצב שאינה יכולה לתת הסכמה חופשית (השפעת סמים או אלכוהול, למשל).
  • בעילת אישה תוך ניצול היותה חולת נפש או בעלת ליקוי שכלי.

הסיוע הנדרש של הגורם המשפטי

ההגדרות שהובאו כאן הן כלליות, כמובן, כאשר ברור הוא שבמציאות כל מקרה שכזה עלול להסתבך בצורה ניכרת, בין השאר עקב הנסיבות הספציפיות שלו. ההמלצה הברורה לכל מי שחווה עבירת אונס או מואשם בביצוע כזו, בתנאים האלה, היא לפנות בהקדם האפשרי לסיוע של עורך דין פלילי, אשר זוהי אחת ההתמחויות העיקריות שלו. עורך דין המכיר את לשון החוק, הפרשנויות השונות והתקדימים המשפטיים עשוי לשנות את התמונה המשפטית מן הקצה אל הקצה.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *