מהם שיקולי הענישה הנהוגים בעבירות מין?

קשה שלא להביע את הדעת על ריבוי המקרים של עבירות מין במדינה, המבוצעים בדרך כלל כנגד מי שאיננו מסוגל להתנגד להם כגון נשים, קטינים וכו'. עבירות אלו, שעלולות להתרחש גם בתוך המשפחה וגם במסגרת העבודה, נבחנות בבתי המשפט לפי דרגת חומרת המעשה, דבר המשפיע באופן ישיר על השיקולים להרשעתו של הנאשם ועל דרגת ענישתו. לכן, אדם החשוד בעבירת מין צריך להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום, שייצג אותו וידאג למתק ולהפחית את עונשו, אם הוא יואשם ויורשע.

עבירות מין ודרגות החומרה

יש לדעת כי המונח "עבירות מין" טומן בחובו עבירות רבות וברמות שונות. לפי סוג העבירה ורמת חומרתה. העבירה החמורה ביותר בתחום זה הינה אינוס (לפי סעיף 345 לחוק העונשין), שהעונש עליה יכול להגיע עד ל 20 שנות מאסר בנסיבות מחמירות . לאחר מכן, ניתן למצוא את עבירות הבעילה אסורה בהסכמה (סעיף 346 לחוק), מעשה סדום, מעשה מגונה, מעשה מגונה בפומבי ומעשים לפי החוק למניעת הטרדה מינית. כל מקרה נבחן לגופו לפי רמת דרגת החומרה של העבירה.

שיקולי ענישה בעבירות מין

שיקולי הענישה במקרים של עבירות מין קשורים באופן ישיר לשלושה היבטים עיקריים – העבירה, הקורבן והמתלוננת (או המתלונן). כל אחד מהגורמים האילו יכול להשפיע על גזר הדין שנגזר על הנאשם ישיבה בכלא כשיורשע בעבירה. לדוגמא, ככל שהעבירה בוצעה בנסיבות מחמירות יותר, וככל שמעשיו של הנאשם עמד במדרג הגבוה של עבירות המין, הרי שעונשו של האחרון ייגזר בהתאם לחומרת ענישה גבוהה יותר. דוגמא נוספת היא אינוס הנעשה תוך כדי אלימות המהווה עבירה חמורה יותר מ"אינוס לא אלים". כמו כן, אינוס המבוצע כנגד קטינה הינו חמור יותר בדרגת הענישה שלו מאונס של בחורה בגירה .

עם זאת, ברור כי שיקולים אלה מושפעים מהיבטים נוספים וכל גזר דין ניתן לגופו של עניין. אף לנסיבותיו האישיות של הנאשם יכולות להיות השלכות על המקרה הנידון. לעתים לחומרה יתרה ( במקרה של עבר פלילי עשיר) ולעתים לקולא (מצב בריאותי קשה או הבעת חרטה עמוקה על המעשה), לפי נסיבות מקרה העבירה.

אם הוגש כתב אישום פלילי, המייחס לאדם עבירות מין, מומלץ לאחרון לפנות בהקדם האפשרי לעורך דין פלילי מטעמו. במסגרת השיקולים לעונש, הסנגור יכול לעלות טענות שונות לטובת מרשו שיוכלו למתן ולהמתיק את גזר הדין. למשל, הודאה מוקדמת (שחסכה מהמתלוננת את הצורך להעיד בפני בית המשפט), עדויות אופי, חרטה, נסיבות משפחתיות קשות וכדומה.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *