מהם התנאים להגדרת עבירת מין כאונס?

cropped-Dollarphotoclub_60558366.jpgעבירות מין הן למרבה הצער נפוצות הרבה יותר מכפי שהיינו רוצים לצפות, כאשר קשה למצוא נשים (וגם לא מעט גברים) שלא סבלו מעבירה כזו בעברם. אלא שגם בתוך התחום הזה יש עבירות שהן חמורות יותר – אונס, בעיקר, שהעונש עליו חמור בהתאם. עבירת אונס מוגדרת בסעיף מספר 345 בחוק העונשין בישראל, על פיו צריכים להתקיים מספר תנאים כדי שעבירת מין אכן תוגדר כאונס. המאמר הנוכחי ינסה לעשות לכם קצת סדר בהגדרות החוקיות.

בעילה

התנאי הראשון להגדרת עבירת מין כאונס הוא בעילה, כלומר, החדרה של איבר מבין האיברים של התוקף לתוך איבר המין של הנתקפת. שימו לב שהאיבר המוחדר אינו חייב להיות איבר מין, כאשר גם החדרת אצבע, לדוגמא, מוגדרת כאונס. זו הסיבה שההגדרה של אונס מתייחסת בעיקרה אך ורק למקרים של תקיפת נשים.

אם גברים או ילדים מותקפים מינית, אפילו בנסיבות חמורות, הרי שההגדרה בחוק הישראלי תהיה של מעשה סדום בכפייה, ולא של אונס. מצד שני, כיום ההתייחסות למעשים מהסוג הזה היא כאל דין אונס לכל דבר ועניין, מה שעשוי להביא לעונשים באותה דרגת חומרה.

שאלת ההסכמה

התנאי המרכזי השני שחייב להתקיים כדי שעבירת מין מסוים תוגדר כאונס הוא היעדר הסכמה של הנתקפת לאקט המיני. חשוב לשים לב שהגבולות כאן בהחלט עלולים להיות מטושטשים, מה שעלול ליצור מחלוקות ולהקשות את ההחלטה של בתי המשפט בתחום: יש מקרים בהם האישה טוענת שיחסי המין לא היו בהסכמתה, כך שמדובר באונס, בעוד שגברים טוענים שהייתה ליחסים הסכמה מלאה. ישנם גם מקרים בהם הסכמה לא היתה יכולה להינתן, שכן הנתקפת סוממה או היתה שרויה במצב שכרות בעת התקיפה.

חשוב לשים לב, יחד עם זאת, שהנטייה כיום של בתי המשפט היא להחמיר מהבחינה הזו, שכן בניגוד לעבר, לא רק התנגדות פיזית של האישה מביאה להגדרת התקיפה כאונס. אם האישה ניסתה להתנגד לדברים, לא שיתפה פעולה עם הגבר או אפילו הייתה פאסיבית, ייתכן מאד שיוחלט בסופו של התהליך המשפטי על כך שהתבצע אונס.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *