ההבדל בין אונס לבין מעשה מגונה

עבירות מין שייכות לסוג העבירות הפליליות החמורות ביותר במשפט הפלילי, ובניהן ניתן למצוא מעשי אינוס, מעשי סדום, מעשים מגונים ועוד. אלא שלא רבים יודעים מהו בכלל ההבדל בין אונס לבין מעשה מגונה.

אחד הגורמים המרכזיים המבדילים בין אונס לבין מעשה מגונה הוא המידה של חומרת העבירה. על פי ההגדרה בחוק, אונס מוגדר כהחדרת איבר או חפץ לאיבר המין של האישה, ונחשב לעבירה חמורה יותר מאשר מעשה מגונה.

כמו כן, בניגוד למעשה אינוס, מעשים מגונים קשים הרבה יותר להגדרה, כשהחוק הרבה פחות ברור בנוגע אליהם. תחת עבירות אלו נכללות עבירות שונות, כמו חשיפה בפומבי, אוננות ומעשים מגונים אחרים שאינם מהווים פגיעה בגוף הקורבן, אך מעשים שבהחלט יכולים להיות להם השלכות פסיכולוגיות חמורות.

hand-2086365_640

ההסכמה

ברוב המקרים, במעשה אינוס ובמעשה מגונה ישנו מרכיב של אי הסכמה, אך לעתים מרכיב זה אינו מפורש ואף מובלע. כמו כן, יכול לקרות מצב שעל אף הסכמה, מדובר במעשה אינוס ו/או מעשה מגונה, שכן לעתים מדובר על הסכמה שאיננה ניתנת מדעת, אלא הסכמה שניתנה מחוסר ידע או מחוסר מודעות להשלכות ולתוצאות.

קטינים

בנוגע לקטינים, הסיפור שונה לגמרי. בגילאים מסוימים, אלמנט ההסכמה כלל לא נשקל, זאת כדי למנוע האשמה בעבירה. כאשר מדובר באונס וגם במעשה מגונה שנעשה בקטינים מתחת לגיל 14 מדובר בעבירה פלילית. בנוגע למקרים של אונס בגילאים מבוגרים יותר, בחלק מהמקרים תוגדר הפעולה כבעילה אסורה בהסכמה, עבירה שנחשבת קלה יותר.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *