גיל ההסכמה והשלכותיו על הפן הפלילי של קיום יחסי מין

גיל ההסכמה - עורך דין פלילי עבירות מין

במדינות רבות בעולם, קיים המושג 'גיל ההסכמה' – והכוונה במושג זה היא לגיל המינימום שבו אדם נתפס כבוגר מספיק על מנת לתת הסכמה לקיום יחסי מין עם בן או עם בת זוג. כל מדינה מגדירה מהו גיל ההסכמה הרלוונטי אצלה – כך למשל, בחלק לא מבוטל מהמדינות, בהן רוסיה, ספרד וקנדה, גיל ההסכמה הוא 16. במדינות אחרות הגיל קטן עוד יותר או שהוא משתנה בהתאם לגיל הנישואין.

גיל ההסכמה - עורך דין פלילי עבירות מיןבישראל, גיל ההסכמה הוא 14 – כלומר, כל אדם שמלאו לו 14 נחשב בוגר דיו על מנת לספק הסכמה קבילה משפטית לקיים יחסי מין עם אחר. ומה אם בן או בת הזוג קטנים מגיל ההסכמה בישראל? הדבר מהווה עבירה פלילית, גם במקרה שבו הקטינ/ה הביעו את הסכמתם לקיום יחסי המין. העבירה הפלילית בקיום יחסי מין עם קטינ/ה שטרם מלאו לו/ה 14 היא עבירת האינוס, שעונשה המרבי הוא 16 שנות מאסר, אם לא נעשתה בנסיבות מחמירות.

יודגש כי גם קיום יחסי מין עם קטינה בין הגילאים 14 ל-16 בהסכמה היא עבירה פלילית ואף אם הקטינה בין הגילאים 16 ל-18 הדבר עלול להיחשב לעבירה פלילית. לא פעם, נדרש עורך דין פלילי לייצג אדם החשוד או נאשם בביצוע עבירות מין בקטינה, כאשר לגילה של הקטינה ולטיב היחסים בין השניים ישנה משמעות, לעתים מכרעת, בהגדרת העבירה.

ומה אם הקטינה מזדהה כבגירה?

מבלי להקל ראש בעבירות אלה, ישנם מקרים בהם לפתחו של עו"ד פלילי מגיעים תיקים הנוגעים לקיום יחסי מין עם קטינה – והטענה המרכזית של חשוד / נאשם, היא כי הוא לא ידע את גילה האמיתי. כדי להרשיע בעבירות אלה, יש לשאול שאלה חשובה ביותר: האם החשוד או הנאשם ידע, או היה צריך לדעת לנוכח הנסיבות את גיל הקטינה עמה קיים יחסי מין?

ניתן להשתמש בעדויות לפיהן הקטינה מסרה מה גילה כתשובה לשאלה פשוטה. כמו כן, ניתן לבדוק באילו נסיבות נוצרה ההיכרות בין הקטינה לבין האדם, שהובילה את השניים לקיים יחסי מין. אם ההיכרות היא שטחית ולא מעמיקה ולדברי החשוד הקטינה הציגה עצמה כבגירה, הדבר 'ישחק' לטובת החשוד המיוצג על ידי עורך דין פלילי.

לנסיבות ההיכרות חשיבות עליונה – בשאלה אם החשוד היה צריך לדעת מה גיל הקטינה, גם אם היא לא ציינה זאת או מסרה גיל שאינו אמיתי. כאן חשוב לדעת באיזה מקום השניים הכירו – למשל: האם הכירו סתם כך ברחוב? האם הכירו במועדון שבו הכניסה היא לבני 18 ומעלה? במקרה השני, יהיה קשה להוכיח שהחשוד היה יכול לדעת שהצעירה שהכיר היא קטינה, שכן הכיר אותה במקום שאליו נכנסים רק מי שמלאו לו 18 שנה. פן אחר שייבחן הוא חזות הקטינה – האם הצעירה הייתה לבושה באופן בוגר מדי לגילה? איך היא הציגה את עצמה? וכו'.

לסיכום

אין להקל ראש בחומרת העבירות המתוארות – קיום יחסי מין עם קטינה שטרם מלאו לה 14 הוא עבירה פלילית המקבילה לאינוס. עם זאת, כדי להרשיע בעבירה זו, יש צורך להבין את מכלול נסיבות המקרה, מה הוביל להיכרות, באיזו מסגרת היא נעשתה, כיצד הציגה עצמה הקטינה ועוד נסיבות, כל אחת מהן נבדקת בנפרד. ההמלצה היא לפנות אל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקי עבירות מין על מנת להתכונן כראוי לחקירה ובמקרה של כתב אישום, לייצוג הולם העומד על זכויותיכם.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *