עבירות מין המבוצעות ע"י קטינים – בראי בית המשפט

אין הרבה עבירות החמורות יותר מאשר עבירות המין למיניהן. התמונה לגבי העבירות הופכת למורכבת יותר כאשר אחד המעורבים הוא קטין, ועל אחת כמה וכמה כששני הצדדים עונים להגדרה זו. המאמר הנוכחי בוחן את ההתבוננות המשפטית על הנושא הלא פשוט כלל של עבירות מין אשר מבוצעות על ידי קטין.

החוקים החדשים של שדה המשחק

עבירת מין ע"י קטיןמטבע הדברים, ההתייחסות המשפטית אל קטין המבצע עבירת מין, לא יכולה להיות זהה לזו של אדם בגיר. כצעד ראשון, יש לציין כי גיל האחריות הפלילית בישראל עומד כיום על 12 ומעלה, כך שנגד קטין המבצע עבירת מין מתחת לגיל זה – ולמרבה הצער יש כאלה – לא ניתן להגיש כתבי אישום. הטיפול בקטין הוא במסגרות אחרות, ובכלל זה אבחונם וטיפולם של פקידים בתחום הסעד.

אופן חקירת הילד שונה אף הוא ביחס למצב ה"רגיל", המאפיין בוגרים. אם המדובר הוא בקטין מתחת לגיל 13, נדרש לבצע את החקירה באמצעות חוקר ילדים. ילדים בגילאי 13-14 נחקרים על ידי חוקרים מטעמו של משרד הרווחה, בעוד שנערים מגיל 14 ומעלה (עד גיל 18) עוברים את החקירה על ידי חוקרי הנוער.

באשר לענישה, הרי שמקרי העבר בישראל הראו שהיא בהחלט עלולה להיות מחמירה. מעבר לעובדה שהקטינים נשלחים לשירות המבחן לנוער (אפילו אם הוחלט בסופו של יום לסגור את התיק אשר מתנהל כנגדם), עונשים קשים, בבחינת "יראו ויראו", הם בגדר אפשרות סבירה בהחלט. השילוב המקובל הוא בין עונשים מרתיעים, יחד עם צעדים לטיפול בקטין.

בגדר חובה – פנייה לעורך דין פלילי

כאשר ילד להורים נחשד או מואשם בביצוע עבירת מין, בהיותו קטין, ההמלצה עבור ההורים שלו היא אחת: להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי, הבקיא בעבודה עם בני נוער, בהקדם האפשרי. הסיבה לכך היא שהסיוע המקצועי שלו עשוי לשנות את התמונה המשפטית מן הקצה אל הקצה, להבטיח שזכויותיו של הקטין יישמרו במהלך ההליך המשפטי ואף לשפר את תוצאות המשפט, באם אכן הוא מתקיים. עורך דין פלילי הבקיא בתקנות השונות של התחום, כמו גם בתקדימי העבר המשפטיים, יכול וצריך ללוות את המשפחות לכל אורך הדרך.

צוות האתר

זקוקים לעורך דין פלילי בתחום עבירות המין? אנו נעניק לכם את המידע הנחוץ באשר לסוגיות אלה בראי המשפט הפלילי. ניתן ליצור קשר לייעוץ ראשוני!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *